Spacerkiem po Kaliszu i Russowie

Dnia  2 czerwca 2017r. uczniowie  klasy III a i IV a oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Joanny Litwin, p. Agnieszki Kaźmierczak, p. Magdaleny Nycek oraz p. dyrektora Mateusza Przyjaznego udali się na wycieczkę do pobliskiego Kalisza i Russowa. Była ona nagrodą ufundowaną przez dyrektora szkoły p. Mateusza Przyjaznego za aktywny udział w akcji charytatywnej ,,Buty dla dzieci z misji w Laare w Kenii".

Choć mieszkamy za miedzą i wydaje nam się, że znamy sąsiednie miejscowości, to jednak nic bardziej mylnego. Kalisz pokazał nam zupełnie inne oblicze. Objawił nam się przede wszystkim jako najstarsze miasto w Polsce, które prawa miejskie zdobyło już  w 1260r. Dzięki przewodnikom PTTK:  Panu Zdzisławowi Kobyłce oraz Panu  Mateuszowi Przyjaznemu  dzieci poznały ciekawostki związane z Kaliszem. Zwiedzały m. in. zabytkowy cmentarz prawosławny, cmentarz miejski, Kościół Św. Rodziny na Rogatce, Katedrę Św. Mikołaja, spacerowały ulicami miasta poznając jego historię oraz historię osób z nimi związaną. Usłyszały m. in. opowieść o Adamie Asnyku, Marii Konopnickiej, Marii Dąbrowskiej, Fryderyku Chopinie. Dużo emocji dostarczyło odwiedzenie kaliskiego Ratusza, głównie za sprawą wejścia na jego wieżę, z której mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta, a dzięki doskonałej widoczności dostrzec również na horyzoncie nasz Opatówek.

Z Kalisza udaliśmy się do Russowa, miejscowości położonej ok. 10 km. od Kalisza. Znana jest ona przede wszystkim z pięknego dworku, w którym urodziła się i spędziła lata dzieciństwa Maria Dąbrowska. To urokliwe miejsce usytuowane w malowniczym parku wywarło na nas bardzo duże wrażenie. Tuż obok zwiedziliśmy Skansen Etnograficzny, w którym prezentowane są zabytki budownictwa ludowego związane z regionek kaliskim, pochodzące z XVIII i XIX wieku.

Wycieczka ta uzmysłowiła nam, że nie zawsze trzeba jechać gdzieś daleko, aby zobaczyć coś ciekawego.

Tekst: Agnieszka Kaźmierczak, foto: M. Przyjazny

Ps.

Dyrektor szkoły składa serdeczne podziękowania Panu Julianowi Jaszkowi za bezpłatne udostępnienie  autokaru.