Magia Torunia

Toruń to miasto magiczne i niepowtarzalne.

Czerwona gotycka cegła, zabytki, sztuka, niebywała panorama Starego Miasta, Wisła, Zakon Krzyżacki, pierniki, piękne toruńskie legendy, a nade wszystko postać Mikołaja Kopernika to skojarzenia jakie przychodzą na myśl o mieście Toruniu. To miasto to prawdziwa perełka pełna niezwykłych atrakcji. Mogli przekonać się o tym uczniowie klasy III a i III d, którzy 15 maja 2017 roku, pod opieką p. Agnieszki Kaźmierczak, p. Klaudii Kubackiej i p. Kamili Ludwiczak, udali się tam na wycieczkę.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy spacerem wzdłuż murów obronnych, przy zabytkowych spichlerzach i miejskich bramach. Idąc tak i podziwiając urok cudownych kamieniczek dotarliśmy do Domu Kopernika- miejsca, gdzie 19 lutego 1473r. przyszedł na świat nasz wielki astronom. Następnie udaliśmy się do Katedry świętych Janów, najważniejszego z toruńskich kościołów. Przestronne wnętrze wypełnione było cennymi dziełami sztuki. Największym jednak zainteresowaniem cieszyła się kaplica z chrzcielnicą, przy której ochrzczono Mikołaja Kopernika. Wielkim skarbem tej katedry jest również potężny dzwon-Trąba Boża-drugi co do wielkości dzwon w Polsce, który od stuleci towarzyszy najważniejszym wydarzeniom w dziejach miasta. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło nam wejście na wieżę tego kościoła, z której mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę miasta i urokliwą Wisłę. Spacerując dalej doszliśmy do Krzywej Wieży, średniowiecznej baszty, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Przekonaliśmy się, że rzeczywiście zasługuje ona na to miano. Po krótkiej przerwie obiadowej poszliśmy do Toruńskiej Piernikarni  Mistrza Bogumiła. Uczniowie brali tam udział w warsztatach wypieku pierników historycznych, poznawali różnego rodzaju przyprawy, a przede wszystkim mogli samodzielnie stworzyć swój własny piernik, który później po upieczeniu zabrali ze sobą. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Planetarium, gdzie obejrzeliśmy film pt.,, Mój kumpel Niko”, przybliżający postać i życie Mikołaja Kopernika.

Zwiedzanie miasta sprawiło nam wiele przyjemności, a smak toruńskich pierników podbił nasze serca. Po tak udanej wycieczce, z całą pewnością stwierdzamy, że Toruń to miasto,  w którym można się zakochać.

Tekst i zdjęcia: A. Kaźmierczak, K. Kubacka