„Most kulturowy z Cagliari do Opatówka”

W dniach 26.04-03.05.2017

dwie uczennice klasy 6c- Maja Kępa i Julia Witczak oraz uczennica klasy 6B- Alicja Bąkowska wraz z opiekunem wycieczki, panem Arturem Szkudlarkiem wzięły udział w zagranicznej wycieczce szkolnej na Sardynię do miasta Cagliari. Wycieczce towarzyszyszyły: pani wicedyrektor Izabela Dubanowicz oraz pani Kinga Kobyłka. Wycieczka na włoską wyspę była podsumowaniem międzynarodowego projektu międzyszkolnego o nazwie „Most kulturowy z Cagliari do Opatówka” założonego i prowadzonego przez pana Artura Szkudlarka i panią Valerię Mameli, nauczycielkę języka angielskiego we włoskiej szkole.

Wszyscy uczestnicy wycieczki zostali zakwaterowani u włoskich rodzin goszczących, które dołożyły wszelkich starań, aby pobyt polskich gości obfitował w niezapomniane przeżycia i możliwości obcowania z jakże odmienną od polskiej kulturą, zwyczajami oraz tradycjami innego kraju. Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy odzwiedzili szkołę Instituto Comparativo w mieście Quartu San’t Elena oraz mieli okazję porozmawiać z włoskimi rówieśnikami. Nauczyciele mieli również okazję do wymiany doświadczeń zawodowych z innymi nauczycielami i zapoznania się z zasadami funkcjonowania włoskiej placówki oświatowej. W trakcie pobytu polscy goście uczestniczyli między innymi w uroczystych obchodach patrona wyspy Sardynii, Sant’Effisio, podczas których odbywa się procesja trwająca aż 4 dni wraz z 30-40 tradycyjnymi wozami ludowymi zaciągniętymi w woły. Kilkudziesięciotysięczna procesja  to niezwykła reprezentacja mieszkańców wszystkich regionów Sardynii, ubranych w bajecznie kolorowe stroje regionalne. Jeźdźcy w ludowych i historycznych kostiumach na pięknie przybranych koniach, ukwiecone wozy i udekorowane woły , tony płatków kwiatów sypane przed rydwan wiozący figurę Świętego tworzą niezwykłe widowisko.

Polscy goście odbyli również spotkanie z burmistrzem dzielnicy miasta Monserrato, panem Thomasem Locci, który pogratulował ogromnego sukcesu projektu międzynarodowego.  Nasze uczennice odwiedziły również rezerwat przyrody Montelargius, w którym całorocznie żyją i rozmnażają się flamingi. Uczennice wraz z nauczycielami odwiedzili także wiele innych ciekawych miejsc i zabytków- Katedrę Santa Maria di Castello, bibliotekę mediów i kulturoznawstwa MEM, plaże Poetto oraz formację skalną Siodło Diabła.

Artur Szkudlarek