SIERZCHÓW

Sukcesy recytatorskie...

10.05.2017r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku odbył się XII gminny konkurs recytatorski „Kochajmy poezję”.

Warunkiem uczestnictwa była indywidualna recytacja dowolnego wiersza. Spośród uczniów klas: I,II,III odbyły się wewnątrzszkolne eliminacje. Wyłoniono zwycięzcę klasy I i III.

Michał Grala reprezentował klasę I. Recytował wiersz Stanisława Karaszewskiego pt.: „Witaminowe abecadło”. Uczeń został przygotowany przez wychowawczynię p. Dżesikę Marciniak przy współpracy z rodzicem.

Edyta Zawadzka uczennica klasy III recytowała wiersz Jana Brzechwy „Brudas”. Przygotowana została przez wychowawczynię p. Magdalenę Galubę oraz rodzica.

Zarówno Edyta jak i Michał zajęli I miejsce w swoim przedziale wiekowym.

GRATULUJEMY!

"Cud Betlejemskiej Nocy"

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, piękna, magii i czarów. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie miłości.
To w te dni, kiedy iskrzą się lampki choinkowe odkrywamy sens życia. Ze świętami związane są tradycje, a jedną z nich jest wspólne kolędowanie. Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Opatówku- filia w Sierzchowie w dniu 19 grudnia 2016r. zaprosiły swoich najbliższych na jasełka.
Na scenie nie zabrakło aniołów, pasterzy, a do Pana Jezusa przybyli Trzej Królowie.

Występy w wykonaniu najmłodszych wprawiły zaproszonych gości: dziadków, rodziców i sołtysa wsi Sierzchów p. Stanisława Sucheckiego w prawdziwie świąteczny nastrój i uświadomiły, dlaczego co roku, z niecierpliwością czekamy właśnie na te święta. Po części artystycznej pan dyrektor Mateusz Przyjazny złożył wszystkim życzenia świąteczno – noworoczne, do których dołączyła się także pani wicedyrektor Izabela Dubanowicz.

"Zdrowo jem, więcej wiem".

 

 

Tegorocznej jesieni dzieci i uczniowie naszej filii rozpoczęły realizacje ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, którego głównym celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych. Na zajęciach rozpoznawały kolory i kształty różnych owoców i warzyw. Za pomocą zmysłów: smaku, dotyku i węchu podawali nazwę warzywa lub owocu. Oglądały plansze sadów i ogrodów. Poznały pracę ogrodnika     i sadownika. Dzięki własnym doświadczeniom dzieci uzyskaliśmy wiedzę na temat najczęściej uprawianych roślin przez ich najbliższych.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zabawy ruchowe: „Jabłko goni jabłko”, „Sałatka jarzynowa”, „Wyścigi z owocami i warzywami”, „Owoc do celu”.

Na zajęciach w świetlicy szkolnej, pracując w zespołach dzieci i uczniowie prześcigali się   w wymyślaniu najciekawszych haseł propagujących spożywanie bomb witaminowych, czyli owoców i warzyw. Zostały one zapisane przez opiekunkę na komputerze i wraz z pracami dzieci przedstawione na uroczystości szkolnej.

Aby uświadomić wszystkim istotę spożywania owoców i warzyw uczestnicy projektu podjęli wiele działań promujących ich wartości. Dzieci i uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie uroczystości związanej z promocją zdrowia.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

              Jak co roku w naszej szkole 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wszystkie dzieci z radością uczestniczyły w zabawach. W ramach pracy plastyczno - technicznej wykonanej ze steropianowych kubeczków i papieru powstały przestrzenne misie. Bohaterowie tego dnia stali się inspiracją do stworzenia słodkich kanapek. Święto to było doskonałą okazją do muzycznych zabaw i tańców z pluszakami. Przy okazji radosnego spotkania uczniowie i dzieci poznali tradycje andrzejkowe i najbardziej popularne wróżby.

Zabawy było co nie miara. Wszyscy z niecierpliwościa oczekują przyszłorocznych obchodów Święta Misia i andrzejek.

„Spotkanie z Innym – razem przeciwko uprzedzeniom i stereotypom!”

 

W naszej szkole w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej dzieci miały okazję poznać codzienne życie mieszkańców wybranych krajów leżących na kontynencie azjatyckim, ich kulturę i obyczaje. Dowiedziały się m.in. jakie owoce jada się w Wietnamie i jakie są najważniejsze składniki wietnamskiej kuchni. Robiły trójkątne kapelusze z papieru i uczyły się zabaw popularnych wśród wietnamskich dzieci. Dowiedziały się, że większość ludności Wietnamu utrzymuje się z rolnictwa, gdzie produkuje się: ryż, kawę, trzcinę cukrową. Kuchnia wietnamska uważana jest przez niektórych za najsmaczniejszą i najzdrowszą spośród kuchni krajów azjatyckich; dlatego, że bogata jest w świeże warzywa, ryby i owoce morza. Używa się w niej stosunkowo mało mięsa i tłuszczu, a aromatyczne, różnorodne przyprawy dodają potrawom wyjątkowego smaku.

Dzieci miały okazję podziwić oryginalne elementy stroju narodowego z Kirgistanu. Wśród dziewczynek największym powodzeniem cieszyło się „japońskie kimono”.

28 października 2016 roku – Ślubowanie uczniów.

 

 

My przyjazne witaminki ślubujemy, że uczyć się będziemy!

 

 

W końcu nadszedł upragniony dzień, w którym staliśmy się prawdziwymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku - filia w Sierzchowie. W przepięknej udekorowanej sali, pośród zaproszonych gości: p. wicedyrektor Izabeli Dubanowicz, sołtysa wsi Sierzchów p. Stanisława Sucheckiego, przewodniczącej Rady Rodziców p. Patrycji Janik, wielu przyjaciół i rodziców zaprezentowaliśmy inspirujący program artystyczny na temat zdrowego odżywiania. Nasze sprawne ciałka rytmicznie pląsały w rytm muzyki. Przekazaliśmy także praktyczne rady sprzyjające długowieczności.  Pan Dyrektor Mateusz Przyjazny, jako gospodarz szkoły dokonał uroczystego pasowania nas na uczniów klasy I. Z przejęciem ślubowaliśmy być dobrymi patriotami, godnie reprezentować dobre imię klasy i szkoły, a swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

W tym dniu zostaliśmy również pasowani na czytelników szkolnej biblioteki prze jej opiekunkę p. Dorotę Suchorską.

Każdy z nas otrzymał upominki ufundowane przez Wójta Urzędu Gminy Opatówek, Radę Rodziców, a także starszych kolegów i koleżanek.

Nasz występ został nagrodzony licznymi brawami i na pewno długo pozostanie w pamięci. Po przedstawieniu nasi rodzice zaprosili wszystkich gości i dzieci na poczęstunek.

 

 

Uczniowie klasy I

z wychowawczynią